Balıkesir Katı Atık Yönetim Projesi  • İŞVEREN : Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı
  • PROJE ADI : Balıkesir Katı Atık Yönetim Projesi
  • BAŞLAMA TARİHİ : 04.11.2012
  • BİTİŞ TARİHİ : 17.05.2014
  • MÜŞAVİR : Epemsa-Slr-Tümaş Konsorsiyumu
  • FİNANSÖR KURUM : EuropeAid

PROJE AÇIKLAMASI

   24.11.2012 tarihinde başlayan, GÖKŞİN&HELECTOR iş ortaklığı olarak üstlenmiş olduğumuz "Balıkesir Katı Atık Yönetimi Projesi" 15.04.2014 tarihinde teslim süresinden önce  tamamlanarak işverene teslimi yapılmıştır. Balıkesir Katı Atık Yönetimi projesi AB’den %86 hibe alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı IPA Daire Başkanlığı tarafından ihale edilmiştir. 

   Balıkesir Katı Atık Yönetim Projesi Kapsamında Yapılan İşler; Depolama Sahası Taban İzolasyonu, Geri Kazanım Tesisi, Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, Gaz Yakma Ünitesi, Tıbbı Atık Sterilizasyon Ünitesi, Eski Pil Depolama Ünitesi, Tekerlek Yıkama Ünitesi, Yönetim Binaları, Sızıntı Suyu Toplama Havuzu, Gözlem Kuyuları, Trafo ve Jeneratör Binası, Su Depoları.
   Kepsut, Pamukçu ve Susurluk ilçeleri çöplerinin merkez depolama sahasına taşınması, Balıkesir Merkez ve  Bigadiç, İvrindi, Savaştepe ilçelerinin vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonu, Susurluk ve Bigadiç ilçeleri  Atık Transfer İstasyonları imalatları yapılmıştır. Balıkesir Merkez ve İlçelerinin 25 yıllık çöp sorununu çözecek olan Katı Atık Yönetim Projesi en uygun yöntem, strateji ve teknoloji ile Balıkesir iline  "Entegre Katı Atık Yönetim Sistemi" sunmaktadır. 

    Yapılan tesis kapsamında gerek gaz kontrolü sağlanması gerekse sızıntı sularının doğaya verilmemesinden dolayı " Çevre Dostu Proje" ünvanı verilmiştir.